Menu Close

Një dhomë ngrënie është vendi ku familja mblidhet së bashku për të ngrënë, shpesh herë edhe nën shoqërinë e miqve. Është një nga ato hapësira në shtëpinë tuaj ku mund të shijoni ushqimet dhe të krijoni kujtime. Stili dhe arredimi mund të bëjnë një ndryshim të madh në gjithë këto momente.

Nëse dhoma juaj e ngrënies ka nevojë për ndryshime të vogla ose dëshironi ta rinovoni plotësisht, ne kemi disa rekomandime për ju. Për të përfituar sa më shumë nga zona juaj e ngrënies, krijoni një hapësirë të rehatshme dhe tërheqëse. Në këtë mënyrë, ju mund t’i sillni mbledhjet familjare dhe darkat në një nivel të ri. Ne kemi sjellë shumë ide frymëzuese që do t’ju ndihmojnë të bëni arredimin e duhur të dhomës tuaj të ngrënies.

Ide arredimi të dhomës  së vogël të ngrënies

Kur bëhet fjalë për dhoma të vogla ngrënieje, çelësi është të maksimizoni hapësirën që keni në dispozicion. Zgjidhni stile mobiljesh që janë tërheqëse dhe funksionale. Zgjidhni pjesë të transformueshme që mund t’i ruani kur nuk janë në përdorim. Kur bëhet fjalë për dekorimin, mbajini gjërat të lehta dhe të ajrosura. Përdorni paleta ngjyrash neutrale dhe shumë dritë natyrale

Ju gjithashtu mund të shtoni disa pjesë të tjera, si një qilim ose vepra arti, për të krijuar një atmosferë tërheqëse. Hapësira e kufizuar nuk duhet të jetë kurrë një pengesë për krijimin e një zone të veçantë ngrënieje.

Ide arredimi të një dhome të madhe ngrënieje

Nëse keni një dhomë ngrënieje të bollshme, mos kini frikë të përshtateni me arredimin tuaj. Filloni duke zgjedhur mobilje të mëdha që do të mbushin hapësirën pa u ndjerë e ngushtë. Zgjidhni ngjyrat e errëta si blu ose jeshile për të krijuar një atmosferë elegante. Mbani gjërat komode me material si velvetnë karrige dhe stola. Përfshini vepra arti të mëdha ose skulptura për të shtuar personalitet në dhomë.

Kombinim arredimi të dhomës së ndenjes dhe dhomës së ngrënies

Kombinimi i dhomës tuaj të ndenjes dhe dhomës së ngrënies mund të jetë i ndërlikuar. Filloni duke zgjedhur mobilje që funksionojnë mirë së bashku – zgjidhni pjesë të ngjashme në stil, por mjaft të ndryshme, në mënyrë që të mos përzihen shumë. Ju duhet të arredoni secilën zonë pa i bërë ato të duken të shkëputura. Kur bëhet siç duhet, mund të krijojë një atmosferë tërheqëse.

Kur arredoni, provoni të përfshini elemente nga të dyja hapësirat në secilën zonë. Shtoni jastëkë me modele të frymëzuara nga natyra në dhomën e ndenjes duke i mbajtur gjërat të thjeshta por elegante në dhomën e ngrënies me qirinj ambienti në tavolinë.

Stilet e dhomave të ngrënies

Kur shikoni stilet e ndryshme të dizajnit të brendshëm për zonën tuaj të ngrënies, merrni parasysh dekorin e shtëpisë tuaj. Shkoni me një stil që plotëson pjesën tjetër të shtëpisë ose përzihet me stilet ekzistuese.

Dhomë ngrënie luksoze

Kur krijoni një dhomë ngrënieje luksoze, merrni parasysh se si dëshironi t’i bëni mysafirët tuaj të ndihen të veçantë. Nga llambadarët magjepsës dhe mobiljet elegante deri te pëlhurat dhe detajet e ndërlikuara. Ka shumë mënyra për të krijuar një hapësirë luksoze ngrënieje.

Filloni duke zgjedhur mobilje të nivelit të lartë që do të dallohen nga pjesa tjetër e dhomës. Investimi në pëlhura luksoze si kadife apo mëndafsh për tapiceri dhe trajtime dritaresh. Zgjidhni drurë me cilësi maksimale për tavolina dhe karrige. Ju gjithashtu mund të shtoni llambadarë kristali ose aksesorë të veshur me ar për një prekje magjepsëse.

Dhomë ngrënieje formale

Një dhomë ngrënieje formale është një domosdoshmëri për raste të veçanta dhe mbledhje elegante. Të paturit e një hapësire formale të dedikuar për ngrënie ju lejon të përfshini më shumë hapësirë për ndenjëse dhe të organizoni festa të mëdha. Nga grupet klasike të ngrënies dhe paletat e rafinuara të ngjyrave në dekor, një dhomë ngrënieje formale mund ta bëj speciale çdo darkë.

Filloni duke zgjedhur mobilje të nivelit të lartë të bëra nga materiale natyrore cilësore si druri ose metali. Zgjidhni pëlhura luksoze si kadife ose mëndafsh. Këto materiale do të lartësojnë menjëherë çdo mjedis formal.

Modele dhomash ngrënieje të stilit francez

Stili francez i dhomave tw ngrwnies ofrojn një bukuri klasike dhe të përjetshme. Ato shpesh përmbajnë një tavolinë të rrumbullakët ose ovale, karrige të pikturuara të bëra nga druri i fortë me skaje të rrumbullakosura dhe shtylla të kthyera, të punuara me dorë. Mobiljet priren të jenë të rafinuara.

Ide rastësore për dhomën e ngrënies

Nëse jeni duke kërkuar për diçka relaksuese, merrni parasysh një stil të rastësishëm të dhomës së ngrënies. Zgjidhni ndenjëse të rehatshme, të tilla si kolltuqe ose stola, për t’i bërë mysafirët të ndihen si në shtëpinë e tyre. Zgjidhni ngjyra të lehta si e bardha dhe gri për ta mbajtur hapësirën të ajrosur dhe të ndritshme. Përfshini pjesë unike të dekorit.

Përshtatni ambientin tuaj të ngrënies sipas preferencave tuaja dhe ndihuni sa më komod

Language
×