Menu Close

Një dollap është një nga hapësirat më të rëndësishme në çdo shtëpi, por shpesh është një nga zonat më të neglizhuara kur bëhet fjalë për dizajnin. Shumica e dollapëve përfundojnë të mbushur plot me rroba dhe ende nuk duken mjaft të mëdhenj. Kjo e bën gjetjen e rrobave të duhura dhe veshjen një provë stresuese.

Një dollap i dizajnuar mirë mund të bëjë të gjithë ndryshimin si në funksionalitet ashtu edhe në estetikë. Lajmi i mirë është se ju mund të organizoni dollapin tuaj pa punësuar një organizator profesionist. Nëse po kërkoni të ndryshoni dollapin tuaj, lexoni më tej për disa këshilla dhe ide për t’ju ndihmuar të merrni dollapin tuaj nën kontroll.

6 Këshilla se si të projektoni një dollap

Përpara se të shpenzoni para për një dizajni dollapësh, provoni këto këshilla për të hartuar dollapin tuaj të përsosur. Me pak përpjekje, mund të krijoni më shumë hapësirë ​​ruajtëse dhe ta bëni veshjen të lehtë.

Vendosni se çfarë lloj dollapi ju nevojitet

Kur bëhet fjalë për dizajnin e dollapit, ka paraqitje të ndryshme dhe opsione stili për të zgjedhur. Para se të vazhdoni dhe të filloni të dizajnoni dollapin tuaj, merrni parasysh se si dëshironi të përdorni hapësirën e dollapit tuaj dhe cilat gjëra dëshironi të ruani në të. Kjo do t’ju ndihmojë të përcaktoni paraqitjen më të mirë për nevojat tuaja të veçanta.

closet design ideas

Matni hapësirën tuaj

Përpara se të filloni të blini materiale ose të planifikoni dizajnin tuaj, është e rëndësishme të bëni matje të sakta të hapësirës në dispozicion. Kjo do t’ju japë një ide se me sa hapësirë ​​keni për të luajtur, në mënyrë që të vendosni për paraqitjen dhe të blini materialet e duhura. Për shembull, dollapët e garderobës duhet të jenë 6 këmbë të gjera dhe 8 këmbë të larta, ndërsa dhomat e zhveshjes duhet të jenë më të mëdha.


Merrni parasysh preferencat e stilit

Vlerësoni llojin e rrobave që vishni dhe sa ruajtje ju nevojitet. Një dollap standard me shufra dhe rafte është zgjedhja juaj më e mirë kur keni hapësirë ​​të kufizuar. Konsideroni një zgjidhje të ndërtuar me porosi për një dizajn dollapi më të personalizuar, të tilla si një gardërobë ose dhomë zhveshjeje. Ju gjithashtu mund të konsideroni përdorimin e një organizuesi të dollapit për të përfituar nga çdo centimetër hapësirë.

clothes rack


Përfshini organizatorë të zgjuar

Një nga mënyrat më të mira për të maksimizuar hapësirën e dollapit tuaj është me organizatorë të zgjuar. Ato janë të shkëlqyera për t’i mbajtur artikujt tuaj të rregullt, të organizuar dhe të lehtë për t’u aksesuar. Gjëra të tilla si raftet mbi derë, organizatorët e sirtarëve dhe varëse rrobash speciale për rripa, kravata dhe shalle janë një mënyrë e shkëlqyer për të shtuar funksionin dhe rregullin në hapësirën e dollapit tuaj dhe për ta bërë përgatitjen të lehtë dhe argëtuese.

Dizenjoni një plan urbanistik me porosi

Duhet të dizajnoni një dollap me porosi për të siguruar që hapësira juaj t’i përshtatet rrobave dhe stilit tuaj të jetesës. Vizatoni një skicë të përafërt të paraqitjes tuaj të dëshiruar ose përdorni një nga mjetet e shumta të dizajnit të dollapëve në internet. Më pas, filloni të blini materialet që ju nevojiten për të sjellë në jetë vizionin tuaj. Kjo do t’ju lejojë të përdorni hapësirën tuaj unike të dollapit dhe të krijoni një zgjidhje të përsosur ruajtjeje për nevojat tuaja.

custom closet layout

Vendosni ndarje sekrete

Konsideroni përfshirjen e ndarjeve sekrete në dizajnin tuaj nëse dëshironi një dizajn unik të dollapit. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të ruajtur sendet me vlerë ose sendet që dëshironi t’i mbani larg syve. Ju gjithashtu mund të përdorni dyer dhe kuti magazinimi për të fshehur gjërat në dollapin tuaj, si një shportë rrobash ose rroba jashtë sezonit.

Idetë e dizajnit të dollapëve që do t’ju pëlqejnë

Tani le të shohim lloje të ndryshme të ideve të dizajnit të dollapëve që mund t’i zgjidhni për në shtëpinë tuaj.

Ide se si të organizoni dollapin

Ka shumë mënyra të ndryshme për të organizuar dollapin tuaj. Nga organizatorët e sirtarëve, shportat dhe kosha me tela e deri te varëse rrobash të ndryshme për pantallona, ​​fustane dhe pallto, ka shumë për të zgjedhur. Zgjidhni zgjidhje që i përshtaten stilit të jetesës dhe buxhetit tuaj.

Wire baskets are great for organizing your clothes and fabrics

Shportat me tela janë të shkëlqyera për të gjitha rrobat tuaja pasi ato janë të lehta për t’u grumbulluar dhe ju mund të shihni lehtësisht se çfarë ka brenda tyre. Ato janë të shkëlqyera për gjëra të tilla si pulovra, xhinse dhe sende të tjera të palosura. Mund të ripërdoreni edhe për sende të tjera si lodra ose çanta.

clothes organizers

Organizatorët e sirtarëve janë të shkëlqyeshëm për ruajtjen dhe organizimin e rrobave. Mund t’i përdorni për ruajtjen vertikale të sendeve të palosura për t’u arritur lehtësisht. Ato janë të shkëlqyera për çdo gjë, nga çorapet deri te sutjenat dhe të brendshmet.

clothes rack for scarves

Përdorni shufra metalike ose rafte të pavarura për shallet tuaja për t’i mbajtur ato të mos rrudhen dhe ngatërrohen. Ju mund të përdorni lehtësisht çdo artikull pa gërmuar nëpër kosha ose kuti. Është një mënyrë e shkëlqyer për të organizuar koleksionin tuaj dhe për të mbajtur gjurmët e asaj që keni.

Magazinimi i dollapit

Dollapët nuk përdoren vetëm për veshje. Ato shpesh dyfishohen si hapësira magazinimi për sende të papërdorura dhe sezonale, si dhe sende të ndryshme shtëpiake. Ju mund të maksimizoni hapësirën tuaj të magazinimit me kontejnerë të ndryshëm dhe përdorimin e rafteve.

clear shoe boxes

Koshat e ruajtjes së pastër janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të ruajtur gjithçka, nga këpucët dhe rrobat deri te kapele dhe çanta. Zgjidhni kosha plastike të pastër që të mund të shihni se çfarë ka brenda. Këto lloj koshësh janë të mrekullueshëm sepse janë të grumbullueshëm dhe të qëndrueshëm.

storage boxes

Kutitë e tekstilit ose kartoni me etiketa janë një tjetër mundësi e shkëlqyer ruajtjeje, veçanërisht nëse preferoni të mos shihni se çfarë ka brenda. Ato ofrojnë një estetikë më koherente dhe ju mund t’i përdorni dhe ripërdorni etiketat kur ndryshoni atë që ka në kuti.

walk in closet storage

Nëse keni hapësirë ​​të mjaftueshme në dollapin tuaj, konsideroni të shtoni një fustanellë me sirtarë. Kjo ju lejon të ruani artikujt nga shikimi ndërsa shtoni ruajtje shtesë në krye të kabinetit. Ju gjithashtu mund të shtoni një karrige dhe një pasqyrë për të krijuar një zonë të veshjes që mund të përdorni për t’u përgatitur.

Raftet e dollapit

Kur bëhet fjalë për idetë e dizajnit të dollapit, raftet janë një nga komponentët më të rëndësishëm për t’u marrë parasysh. Raftet janë të shkëlqyera për ruajtjen e rrobave të palosura, batanijeve dhe peshqirëve. Ju gjithashtu mund t’i përdorni ato për të grumbulluar kuti magazinimi, kapele dhe këpucë. Para se të instaloni çdo lloj rafti, sigurohuni që të matni saktë hapësirën tuaj.

closet shelving

Raftet e sheshta dhe të forta janë një mënyrë e shkëlqyer për të krijuar uniformitet dhe stil për dollapin tuaj. Këto rafte janë një zgjedhje e shkëlqyer për rroba, këpucë ose kuti pasi mbajnë gjithçka në vend dhe pastrohen lehtë.

wire shelving

Raftet e telit ofrojnë shkathtësi dhe mund të përdoren në çdo dollap ose dhomë ruajtjeje. Ato janë të qëndrueshme dhe të lehta për tu instaluar, duke i bërë ato një zgjedhje të lehtë për çdo hapësirë ​​dollapësh. Ato janë veçanërisht të dobishme në një dollap të vogël pasi mund të dyfishohen si shufër për varëse rrobash.

adjustable closet shelves

Raftet e pjerrëta janë një opsion i shkëlqyeshëm për shfaqjen e këpucëve, duke i dhënë dollapit tuaj atmosferë personale të butikut që ëndërron çdo njeri. Këto rafte zakonisht vijnë me buzë ose gardh, zakonisht krom ose melaminë, për të parandaluar rrëshqitjen e këpucëve.

Ide për dollap te hapur

Për të dizajnuar një dollap te hapur ku mund te hysh dhe te ecesh lirshem, përfitoni nga hapësira juaj. Mos kini frikë të përfshini veçori të tjera që mund të përmirësojnë përvojën tuaj të veshjes dhe t’i shtojnë vlerë shtëpisë tuaj. Këto lloj dollapësh janë në fund të fundit një luks i dëshiruar nga shumëkush.

walk-in closet design

Shtoni një stol në dollapin tuaj të dhomës dhe krijoni një zonë të ulur. Jo vetëm që ju ofron një vend për t’u ulur, por gjithashtu mund ta përdorni për të shtruar veshjet dhe aksesorët tuaj. Ju gjithashtu mund të konsideroni një stol me hapësirë ​​ruajtëse të integruar nëse keni nevojë për hapësirë ​​shtesë për të ruajtur gjërat tuaja dhe për t’i mbajtur ato.

glass to island for walk-in closet

Për të shtuar më shumë luks në hapësirën e dollapit tuaj, mendoni të ndërtoni një ishull në dollapin tuaj me sirtarë dhe dollapë. Ju gjithashtu mund të zgjidhni një banak xhami të pastër dhe të shfaqni bizhuteritë dhe aksesorët tuaj poshtë.

walk-in closet organzation ideas

Çdo dollap ka nevojë për një pasqyrë të mirë dhe ju mund të shtoni një prekje personaliteti me një pasqyrë të pavarur. Është një alternativë e shkëlqyer për pasqyrat e varura dhe dyert e pasqyruara. Bonusi është se ju mund ta lëvizni gjithmonë kur ju nevojitet pa probleme.

Dollapet me hapje të kufizuar

Dollapët e e ngushtë ose ndryshe dollap me hapje të kufizuar janë më të vegjël se sallonet dhe zakonisht janë të thella sa një krah, prandaj emri. Këta dollapë kanë një shirit të gjatë për të varur rrobat me raft. Ata gjithashtu kanë një derë të varur ose një perde. Këta dollapë të stilit tradicional njihen gjithashtu si dollapët e sallës ose hyrjes për ruajtjen e veshjeve të sipërme, këpucëve dhe aksesorëve si çadra dhe kapele.

Ide rreth dollapëve luksoz

Për të krijuar një dollap luksoz, merrni parasysh të bëni dy dollapë të veçantë për të dy partnerët. Ky konfigurim u lejon të dy njerëzve të organizojnë rrobat dhe këpucët e tyre pa e ndarë hapësirën me bashkëshortët e tyre.

bathroom combined with walk-in closet

Një tjetër ide e mrekullueshme për një dollap luksoz është krijimi i një hapësire të përbashkët me banjën kryesore. Kjo e bën përgatitjen më të lehtë pasi mund të kaloni lehtësisht midis banjës dhe rrobave tuaja pa shkuar në një pjesë të ndryshme të dhomës së gjumit.

Modele për dollap të vegjël

Ju nuk keni nevojë për një hapësirë ​​të madhe për të pasur një dollap. Mund ta shndërroni edhe një hapësirë ​​të vogël në një dollap që ofron shumë hapësirë ​​ruajtëse. Merrni parasysh heqjen e dyerve të dollapit për të zgjeruar dhomën tuaj të gjumit dhe për të krijuar iluzionin e hapësirës dhe ajrosjes.

Small walk in closet

Dizajni i dollapit Ikea

Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për ide të thjeshta për dizajnin e dollapëve të dhomës së gjumit ose një dollap të madh që strehon gjithçka, nga rrobat dhe këpucët tek aksesorët dhe çantat tuaja të preferuara, Ikea i ka të gjitha.

Ju mund të merrni një konsultë dizajni ndërsa jeni në dyqan nëse jeni duke kërkuar për idetë e dizajnit të dyerve të dollapit ose si të dizajnoni një dollap të vogël. Ka shumë organizatorë të ndryshëm të dollapëve dhe idetë e dizajnit të rafteve të dollapit për të zgjedhur që do të funksionojnë në çdo dollap modern.

Idetë e dollapit të dhomës së gjumit

Krijoni tërheqje vizuale duke shtuar dyer unike në dollapin tuaj. Dyert rrëshqitëse të hambarit janë një shembull i shkëlqyeshëm i konvertimit të diçkaje të thjeshtë në një veçori në dhomën tuaj të gjumit.

Use sliding glass door to hide your closet

Nëse nuk keni hapësirë, merrni parasysh marrjen e një shtrati me ruajtje në mënyrë që ta përdorni për të ruajtur rrobat dhe sendet e tjera. Kjo zgjidhje zgjeron hapësirën tuaj të dollapit në dhomën tuaj të gjumit dhe ofron një shans për ruajtje shtesë.

Bed with storage cubbies and shelves under the mattress

Dizajni i dollapit me tela

Këto lloj dollapësh janë bërë tërësisht me rafte teli. Ato janë të lehta për t’u instaluar dhe ofrojnë opsione të gjithanshme të dizajnit, nga raftet e mbështjella deri te shufrat e varura dhe raftet e këpucëve.

wire shelf closet organization

Dollap prej liri

Një dollap prej liri zakonisht ruan shtratin, peshqirët dhe rroba të tjera shtëpiake. Dollapët prej liri mund të jenë të pavarur ose të integruar, zakonisht të vendosur në një korridor ose afër dhomës së gjumit. Ato vijnë në madhësi, forma dhe stile të ndryshme, por zakonisht janë më të vegjël se dollapët e zakonshëm.


Idetë e dizajnit të qilarit të dollapëve

Shishet përdoren për ruajtjen e ushqimeve dhe aksesorëve të kuzhinës, por dizajni i tyre i ngjan një dollapi. Mund të keni një qilar me shëtitje ose një qilar me dorë, ashtu si një dollap. Të dy raftet me tela dhe ato prej druri përdoren zakonisht në qilar dhe mund të vendosen me shkallë ose rreshtim nëpër të gjitha muret dhe qoshet.

Pantries are very silmiar to closets and offer lots of storage solutions

Dollapi i rrobave

Një dollap gardërobë është një njësi magazinimi që përdoret zakonisht për ruajtjen e rrobave. Dollapët e veshjeve zakonisht janë të pavarur dhe jo të lidhur në mur. Ato vijnë në një larmi madhësish, formash dhe stilesh. Ndërsa zakonisht ruajnë veshjet, ju gjithashtu mund të përdorni dollapët e garderobës për të ruajtur sende të tjera si rrobat, librat dhe lodrat.

Seperate closet cabinets are a great storage solution for any room

Ide krijuese për një dollap

Konsideroni të shtoni një raft rrobash në dizajnin e dollapit tuaj nëse jeni duke punuar me një hapësirë ​​të vogël ose keni nevojë për ruajtje shtesë të varur. Jo vetëm që një raft mund të zgjasë dollapin tuaj, por mund ta përdorni edhe për të planifikuar veshjet tuaja. Varni sende për të krijuar pamje të ndryshme ose planifikoni të përgatiteni për një udhëtim. Mund t’i përdorni gjithashtu për të varur rrobat ose për të avulluar rrobat tuaja.

clothes rack with clothes on hangers

Ndriçimi kreativ mund të ndikojë shumë në pamjen dhe ndjesinë e dollapit tuaj. Ndërsa ju mund ta zbukuroni hapësirën me një varëse ose një llambadar, shtimi i ndriçimit të theksuar në njësitë e rafteve ose brenda dollapëve mund të krijojë ambient dhe rehati në dollapin tuaj. Gjithashtu e bën shumë më të lehtë veshjen dhe zgjedhjen e rrobave.

undershelf lighting for closet organizers

Idetë e dizajnit të dollapëve në Kaliforni

‘California Closets’ është një kompani e projektimit dhe instalimit të dollapëve. Këto lloj dollapësh janë luksoz, elegant dhe të bollshëm. Mund ta rikrijoni lehtësisht një të tillë në shtëpinë tuaj me materialet e duhura. Përdorni shumë rafte të bardhë, sirtarë dhe rafte me ndriçim të integruar. Shtoni dyer xhami dhe një ishull për aksesorët për të kompletuar pamjen.

Callifornia closet design

Ide për dekorimin e dollapëve

Dekorimi i dollapit tuaj është një mënyrë e shkëlqyeshme për ta bërë atë të ndihet si një zgjatim i shtëpisë tuaj dhe jo thjesht një hapësirë ​​ruajtëse. Shtimi i një shtrese të freskët boje ose një muri të theksuar mund të bëjë një ndryshim të madh në pamjen e dollapit tuaj. Shtimi i veprave të artit ose një qilimi i bukur mund ta bëjë atë të ndihet më shumë si një dhomë sesa një hapësirë ​​​​ruajtjeje. Zgjidhni ato që pasqyrojnë shijen dhe stilin tuaj.

Konkluzioni

Një dollap i dizajnuar mirë do t’ju ndihmojë të organizoni veshjet tuaja dhe të siguroheni që të gjeni shumë shpejt gjithçka që ju nevojitet. Thuaj lamtumirë rrobave të harruara dhe sendeve që mungojnë në një dollap.

Language
×